قطار برقی

کریدور قطار برقی پردیس به کلانشهر تهران، به طول 7/24 کیلومتر از جنوب فاز 4 شهر جدید پردیس و در مرز شهر بومهن شروع و پس از طی 4/6 کیلومتر به ایستگاه میانی در شمال تقاطع دره بهشت (فاز 8) این شهر رسیده و با طی 3/18 کیلومتر و به طول کلی 24 کیلومتر، به ایستگاه پایانه جدید شرق در انتهای خط 2 متروی کلانشهر تهران متصل می‌گردد.
طرح هندسی مسیر برای 2 رشته خط اصلی به عرض 1435 میلیمتر طراحی شده است و نوع واگن از نوع خود کششی برقی بوده و سرعت طرح برای 80 کیلومتر بر ساعت با شیب حداکثر 40 در هزار در نظر گرفته شده است. تعداد 32 رام قطار 7 واگنی بر اساس برآورد اولیه طرح برای حداقل زمان (هدوی) 5/3 دقیقه مورد نیاز است. این مسیر دارای 2835 متر طول پل با حداکثر ارتفاع 51 متر و دارای 3 رشته تونل به طول حدود 10 کیلومتر است. بر اساس برآورد سال 1396، این طرح با در نظر گرفتن تملک اراضی و همچنین ناوگان مورد نیاز، به حدود 4/21 هزار میلیارد ریال منابع مالی نیاز دارد.
از خرداد ماه سال 95 مطالعات مرحله اول طرح قطار برقی تهران – پردیس به اتمام رسیده است و پس از بررسی در شورای حمل و نقل و ترافیک شهرستان، مصوب شده و جهت اخذ مصوبه به شورای همتای استان ارسال شده است که مستلزم از مراکز نظامی، سازمان محیط زیست و اداره راه و شهرسازی استان می‌باشد. با انعقاد قرارداد مشارکتی در بهمن ماه سال 1397، تکمیل مطالعات فاز یک و مطالعات فاز دو به قرارگاه خاتم الانبیا (ص) واگذار شده است و مشاور مربوط به هلدینگ مشاورین قرارگاه نیز در حال جمع‌آوری اطلاعات می‌باشند تا به زودی کلنگ ساخت قطار برقی تهران – پردیس به زمین بخورد.