این پروژه به منظور حفاظت از منابع آرشیوی کشور و بایگانی های راکد در زمینی به وسعت 9950 متر مربع و زیربنا 30 هزار متر مربع احداث خواهد شد. عمده فضا در طراحی صورت گرفته به مخازن و واحدهای اداری برای مدیریت و ارائه خدمات به کاربران و مخاطبان تخصیص یافته است.

روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید پردیس؛ صبح امروز سه‌شنبه 7 اردیبهشت ماه 1400، با حضور دکتر امیری (معاون امور مجلس رئیس جمهور)، خانم دکتر بروجردی (رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران)، دکتر هدایت (مدیرعامل شرکت عمران پردیس)، دکتر رضایی(فرماندار شهرستان پردیس) و … آئین کلنگ‌زنی پروژه آرشیو راکد ملی ایران در فاز 11 شهر جدید پردیس برگزار شد.

این پروژه به منظور حفاظت از منابع آرشیوی کشور و بایگانی های راکد در زمینی به وسعت 9950 متر مربع و زیربنا 30 هزار متر مربع احداث خواهد شد. عمده فضا در طراحی صورت گرفته به مخازن و واحدهای اداری برای مدیریت و ارائه خدمات به کاربران و مخاطبان تخصیص یافته است.

مدیرعامل شرکت عمران در این آئین از ظرفیت بالای پردیس جهت پذیرش پروژه‌های ملی و فرامنطقه‌ای خبر داد. دکتر هدایت اعلام کرد پردیس اکنون به سرعت در حال تبدیل به یک کلان شهر است و روزانه بین 200 الی 300 واحد مسکونی در حال تحویل است و طبق آمار دستگاه‌های خدمات‌رسان ماهانه حدود 6 هزار نفر در پردیس ساکن می‌شوند و این باعث شده تا پردیس بالاترین نرخ رشد جمعیت در کشور را داشته باشد. او همچنین از کاربری‌های عمومی اطراف زمین مربوط به پروژه بایگانی‌های راکد خبر داد و گفت که این پروژه‌ها نیز به زودی ساخته خواهد شد تا بتوان هم‌زمان شاهد تکمیل چند پروژه اجتماعی و فرهنگی در این مکان باشیم.

اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با اشاره به احداث ساختمان بایگانی راکد ملی ایران گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بر اساس رسالت ذاتی خود، میراث دار گنجینه ارزشمند ایرانیان است و تلاش می کند این میراث را برای آیندگان حفظ کند و احداث ساختمان بایگانی راکد ملی ایران هم بخشی از انجام این رسالت ذاتی است. حفظ بایگانی های راکد به عنوان داشته های ملی همت همگی را می‌طلبد و انتظار این است که همکاری های لازم از سوی مسئولان برای تحقق این مهم صورت گیرد.

حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهور، با تبریک میلاد امام حسن مجتبی (ع) گفت: آغاز عملیات احداث ساختمان بایگانی راکد ملی ایران همزمان با میلاد با سعادت امام مجتبی (ع) شد که این همزمانی را باید به فال نیک گرفت. موضوع اسناد و آرشیو در کشور ما سابقه ای دیرینه دارد. وجود اسناد می تواند بیانگر نوع زیست انسان ها در ادوار مختلف و بحث حقوق شهروندی آن‌ها باشد. قدمت آرشیو یا اسناد در ایران به زمان های دور و دوره هخامنشیان باز می‌گردد. در تخت جمشید که به عنوان یکی از مظاهر تاریخ و تمدن ایرانیان در دنیا به شمار می‌رود، می‌بینیم که حفظ سند از همان زمان مورد توجه بوده است.

مظفر پاسدار شیرازی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، گفت: از سال 1349 در قانون مکتوب شده که بایگانی راکد ملی راه اندازی شود تا در هزینه های دولت صرفه جویی شود و امروز در تاریخ 7 اردیبهشت 1400، با گذشت 51 سال از تصویب این مصوبه، عملیات اجرایی فاز دوم احداث ساختمان «بایگانی راکد ملی» آغاز شده است. از ابتدای مسئولیت خانم دکتر بروجردی به عنوان رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، این مهم در دستور کار قرار گرفت و تلاش شد در اطراف تهران منطقه‌ای مناسب که واجد ویژگی‌های لازم هم از جهت حفظ اسناد و هم صرفه جویی هزینه‌ها باشد، برای احداث ساختمان بایگانی راکد مشخص شود. با توجه به اینکه شرایط استاندارد نگهداری اوراق اداری مستلزم وجود دمای 18 درجه در همه ایام سال است، از تمام نقاط موردنظر در اطراف تهران، شهر جدید پردیس برای احداث این ساختمان انتخاب شد.

عبدالعظیم رضایی فرماندار شهر جدید پردیس در ادامه گفت: شهر جدید پردیس از مهم‌ترین شهرستان‌های استان تهران است زیرا ترکیب جمعیتی از همه نقاط ایران دارد و از تنوع قومی بسیاری برخوردار است. از همین رو این تنوع قومی بی‌تردید با عرصه‌های فرهنگی گره خورده است و باید تلاش شود زمینه‌های فرهنگی در این شهرستان گسترش یابد و یکی از اولویت های جدی ما پرداختن به مسائل فرهنگی است. یکی از مهترین ظرفیت‌های مورد وثوق در حوزه فعالیت های فرهنگی احداث ساختمان بایگانی راکد ملی ایران است.

لینک کوتاه نوشته
https://pardis.ntdc.ir/?p=24427
کد خبر
24427