به زودی اولین شهرک هوشمند کشور با معماری سبز جهت سکونت نخبگان و فناوران پارک فناوری در شهر جدید پردیس ساخته شود تا این شهر پیشروترین شهر کشور در موضوعات دانش و فناوری در کشور باشد.

روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید پردیس؛ عصر امروز شنبه پنجم تیرماه 1400، با حضور مهندس اسلامی وزیر راه و شهرسازی، دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان، مهندس طاهرخانی مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، مهندس مالواجرد معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی و دکتر هدایت مدیرعامل شرکت عمران شهر جدی پردیس تفاهم‌نامه و قرارداد ویژه‌ای میان وزارت راه و شهرسازی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا شد.

با توافقات صورت گرفته 280 هکتار اراضی جدید به اراضی پارک فناوری پردیس اضافه شد تا با بدین ترتیب وسعت این پارک با افزایش سه برابری به حدود 400 هکتار برسد. همچنین با امضا تفاهم‌نامه ساخت شهرک فردوس در شهر جدید پردیس، به زودی اولین شهرک هوشمند کشور با معماری سبز جهت سکونت نخبگان و فناوران پارک فناوری در شهر جدید پردیس ساخته شود تا این شهر پیشروترین شهر کشور در موضوعات دانش و فناوری در کشور باشد.

با اعلام مدیرعامل شرکت عمران، این شهرک حدود 800 هکتار خواهد بود و بر پایه ویژگی‌ها و خصوصیات شهر هوشمند و زیست بوم بر پایه معماری سنتی و مدرن طراحی و ساخته خواهد شد. استقرار شبکه زیرساخت هوشمند انرژی و دیتا، استقرار سیستم حمل و نقل هوشمند و غیرآلاینده با اولویت استفاده از دوچرخه همگانی، سیستم حمل و نقل عمومی و خودروی برقی، برقراری امنیت شهری از طریق سیستم دوربین مداربسته، سیستم هشدار خطر هوشمند و شبکه امنیت شهری از جمله ویژگی‌های این شهرک خواهد بود.

به گفته دکتر هدایت، در این شهرک از انرژی خورشیدی استفاد خواهد شد و صرفه‌جویی در مصرف انرژی از طریق ساخت ساختمان‌های سبز و با انرژی تقریبا صفر در برنامه قرار دارد و بازیافت آب خاکستری و سیستم جمع‌آوری خودکار پسماندها و بازیافت برای تولید انرژی نیز از جمله دیگر مزایای اولین شهرک هوشمند کشور در پردیس خواهدبود.

لینک کوتاه نوشته
https://pardis.ntdc.ir/?p=24735
کد خبر
24735